SMCJ17CA-AT
Mfr.Part #:
SMCJ17CA-AT
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMC(DO-214AB) SMD/SMT Working Voltage:17 V Breakdown Voltage:18.9 V Clamping Voltage:27.6 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Working Voltage17 V
Output Current1.4 A
Peak Pulse Current54.4 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage18.9 V
Clamping Voltage27.6 V
Peak Pulse Power1.5 kW